Ve stínu rekvizity


Inscenace Modrovous, notně již přehlídkami zkušenostně otřískaného souboru Děvčátko a slečny, jež lákala na archetypální, intenzivně temné a freudovsky nekompromisní horrorové peklíčko, se ve finále zřekla komplexnějšího uchopení prastaré, mnohokrát jevištně adaptované moritátní story, a setrvala v bezpečných vodách nekonfliktního divadelního mainstreamu.

Modrovous z hlediska formálního koketuje hned s několika momentálně oblíbenými divadelními trendy: zvolení trampolíny jako klíčové rekvizity, i základního stylotvorného prvku scénografického řešení poeticky míří k novému cirkusu, způsob manipulace s publikem hraje na imerzivní notu, a akcentovaný motiv mateřství tepe feministickými stereotypy. Známý příběh je sice suverénně režijně převyprávěn a herecky uvěřitelně interpretován, chybí mu ale hravost i přítomnost očistného nadhledu. Trio bezesporu sympatických mladých žen šarmantně cizopasí na další nadčasové látce, do jejich vespolné jevištní existence se ale tentokrát víc než kdy jindy vkrádá rutina osvědčených řešení. Režie se navíc nepřípadně soustředí jen na ústřední duo, se třetí herečkou pracuje minimálně a jedinou mužskou postavu pro jistotu redukuje na pouhý, navíc ze záznamu pouštěný vokál. Sporné řešení, které původně mělo posílit tajemnost nikdy neviděného zla, ve skutečnosti inscenaci sterilizuje.

Scénografická opulence bohužel není využita k žádoucí metafoře, navíc hapruje i její praktické využití, k ničemu hlubšímu než estetizovanému pohopsávání, a letmé symbolice inuterálního stavu totiž není prakticky využita. Kazetový magnetofon repeticemi fragentující jevištní děj je nepříliš funkční, za to však iritující technologickou fanglí, závěrečná obrazárna příběh jen ilustruje, ale nikterak neposouvá. Hlavním problémem, který s aktuální produkcí jednoho ze svých oblíbených souborů mám, je nepravdivá evokace simultánního dění na dvou různých jevištích. K tomu totiž ve skutečnosti nedochází, a člověk, který se rozhodne dodržet Modrovousova pravidla, nenechá se manipulovat, a do obrazárny se nevydá, se dočká jen totální nepřipravenosti zúčastněných hereček na nečekaně nastalou situaci. Trampolína válcuje vše. Důl jménem Modrovous zůstal zkrátka pro tentokrát nepříliš vytěžen. Veliká škoda!

Petr KlariN Klár

Přidat komentář

3 Komentáře.

  1. Petr KlariN Klár

    Vnitroděložní, hombre :-)!

  2. Klarine, co je to inuterální?

Přidat komentář


Upozornění - Můžete použít tytoHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>